"Konya'dan Dünya'ya"

resim

TÜRKÇE NERENİZE BATIYOR?

Sizi bilemem ama ben sözde kelli felli ve gocaa goca makamları parselleyen emmilerin, son zamanlarda bilinçli olduğunu düşündüğüm bir şekilde özellikle “Arapça ve Osmanlıca” kelimeler kullanmaya başladıklarına şahit oldukça “Türkçe nerenize batıyor?” demekten kendimi alamıyorum.


Adam “Hanım, hatun veya eşim” demek varken ve dururken, sanki yüzyıllık eski köye yeni adet getirircesine “Refikam” diyor, buyur buradan yak.

Bilmiyordur cahilliğine sayayım deseem olmuyor.

Dili sürçtü deseem hiç değil, bilinçli ve kasıtlı yapıyor gibime geliyor.

Artık varın gerisine siz karar verin.                       

Ulu önder Atatürk’ümüzün buyurduğu gibi “Gaflet, delalet ve hatta hıyanet içerisinde buluna bilirler” diyerek işaret ettikleri bunlar olsa gerek.


Bir taraftan büyük bir köy olma yolunda hızla mesafe alan küresel kültürün bilişim ve iletişim teknolojileri aracılığıyla empoze edildiği “Dünya dili İngilizce” olgusuyla özellikle yeni neslin Türkçe’mizden uzaklaşması…

Diğer taraftan da böyle sözde Millet ve Devleti temsil ettiğini iddia eden ve yersen de temsil eden kelli felli goca goca insanların bu Arapça hayranlığı yada sinsi algı planları sayesinde, yakın gelecekte dilimizi yani Türkçemizi kullanan ender insanlar olarak benim gibi bazı Türkçü-Turancı vatan sevdalıları kalacağız korkarım.!


** Yazan: Derin Derviş

"Derin Derviş"

TÜRKÇE NERENİZE BATIYOR?